11-12.07.2008 P-nań, Nelly Furtado.

Kanadyjska piosenkarka pop Nelly Furtado, uświetniła poznański Rok Klimatu i Środowiska podczas koncertu 11 lipca 2008 na Malcie, który niestety ze względu na złe warunki pogodowe został przerwany i przeniesiony na kolejny wieczór. Wydarzenia związane z koncertem Nelly Furtado z pewnością na długo zostaną w pamięci dziesiątek tysięcy osób.

Zainstalowanym systemem PA był naturalnie światowej klasy zestaw V-DOSC.

System główny składał się z piętnastu sztuk L-Acoustics V-DOSC oraz trzech sztuk dVDOSC na stronę. Dopełnieniem był outfill złożony również z piętnastu elementów V-DOSC, także na stronę. Cały system w kwestii niskich częstotliwości został podparty subbasami SB28 w liczbie 16 sztuk, skonfigurowanymi w kardioidę i umieszczonymi pod systemem głównym i outfillem. Frontfill stanowiło sześć kolumn L-Acoustics ARCS oraz osiem subbasów SB218 – również skonfigurowanych w kardioidę. Linie opóźniające złożone były natomiast z ośmiu elementów V-DOSC na stronę.

Cały system wykorzystywał wzmacniacze L-Acoustics LA-48A i LA-8 i sterowany był z pomocą dwóch procesorów Dolby Lake, a także procesora XTA228 oraz Lake Contour. Na stanowisku FOH znalazł się stół Digidesign D-SHOW firmy Fotis Sound, który był naturalnie riderowym wymogiem Kanadyjki. Skorzystała z niego również Patrycja Markowska supportująca gwiazdę wieczoru.

Na stanowisku monitorowym dla Nelly Furtado wykorzystano konsoletę Digidesign Profile, a dla Patrycji Markowskiej użyto stołu Yamaha LS-9. Ciekawostką jest, że polskie konsolety Digidesign pojechały wraz z Nelly na jej koncert do Kijowa. Jeśli chodzi o topologię systemu monitorowego gwiazdy wieczoru, użyto tutaj siedmiu torów odsłuchów IEM Sennheiser 350, a także monitorów podłogowych d&b audiotechnik DBMAX, sidefill oraz drumfill złożony był z zestawów Meyer Sound CQ-2 oraz 650-P.

Cały montaż systemu trwał jeden dzień, jedynym utrudnieniem dla techników był świeżo rozsypany w miejscu koncertu piasek.